Dvě desítky nových druhů objeveny v srdci Evropy - na Šumavě

30. 03. 2012 11:52:44
Zhruba dvě desítky nových druhů byly objeveny ve střední Evropě – zveřejnil to portál http://www.eurowildlife.org/. Profesor Josef Rusek z Akademie věd České republiky objevil nejméně patnáct nových druhů hmyzu na Šumavě, a možná jich bude ještě více. Na podobné zprávy z Amazonie či z jihovýchodní Asie jsme zvyklí, ale nejnovější objev ukazuje, že také v Evropě se dá stále něco vypátrat. Nález nových druhů je výsledkem desetiletého bádání v nejcennější části Šumavy - v původních lesích horských smrčin. Právě tam byly nalezeny nové druhy ze skupiny chvostoskoci a hmyzenky.

Všechny nově nalezené druhy se vyskytují pouze na Šumavě a není možné je najít nikde jinde na světě. Tito půdní živočichové se náchazeli během posledních dvou ledových dob v údolí Dunaje. Po oteplení se část z nich vrátila zpět do Alp a ostatní se stěhovali do šumavských hor, kde si našli vhodné podmínky v horských smrkových lesích. Tam se postupně vyvinuli do nových druhů, které přežily od doby ledové až do současnosti. Tyto unikátní druhy se zachovaly jen díky horským a rašelinným smrkovým lesům na Šumavě. Podobné typy lesů nikde jinde ve střední Evropě nenajdeme, tato společenstva jsou tedy opravdu jedinečná.

Česká republika se během minulých dvaceti let zapojila do environmentálních aktivit řady mezinárodních organizací. Zvláště po vstupu do Evropské unie, která sehrává v mezinárodních environmentálních procesech hlavní roli, získala výraznou příležitost intenzivněji se zapojovat do mezinárodního dialogu o otázkách ochrany přírody. Díky aktivitám na svém území, i podporou aktivit v jiných oblastech světa, má Česká republika možnost podílet se na řešení existujících problémů v širším kontextu. ČR také spoluzaložila Evropské tematické středisko biologické rozmanitosti (ETC/BD). A právě unikátnost šumavských ekosystémů je důvod, proč byl klíčový projekt Evropského střediska umístěn do oblasti Šumavy. Tento projekt by měl přispět k návratu mnoha druhů, které v těchto místech v minulosti vyhynuly a zároveň zajistit prozkoumání druhů, o jejichž existenci jsme dosud nevěděli. Bohužel aktivity současného vedení Národního parku Šumava – tj. ilegální kácení v unikátních porostech horských smrčin pod záminkou boje proti kůrovci, mohou vést k vyhubení mnoha druhů, ještě před tím, než budou objeveny.

Autor: Mojmír Vlašín | pátek 30.3.2012 11:52 | karma článku: 16.66 | přečteno: 918x

Další články blogera

Mojmír Vlašín

Chvála bláznovství

Říká se, že děti a blázni mluví pravdu. A bylo to v Andersenově pohádce právě dítě, které křičelo: „Císař je nahý!“. A mělo pravdu.

27.12.2022 v 10:10 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 163 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6056 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 262 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1393

Autor je  biolog, který se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody a to jak teoreticky (vyučování na dvou univeristách), tak i prakticky (prací v nevládní organizaci Veronica a v komisi životního prostředí města Brna). Ke koníčkům a zálibám patří lehká turistika (spíš vandrování), permakultura a hraní amatérského divadla.

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...