Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Riziko domácích porodů jako hypotéza

13. 04. 2016 15:06:42
Nedávno si jeden člen lékařské komory stěžoval v médiích, že je málo porodníků, protože je zde velké riziko žalob ze strany rodičů na zanedbání povinné péče.

Logickým důsledkem takového stavu je to, že porody v porodnicích budu zřejmě ještě rizikovější. A nebo ne ? Zajímavé je, že naše zdravotnictví (zaštiťující se vědou) odmítá základní informace v tomto směru podrobit vědeckému zkoumání.

Je tedy potřeba předložit seriozní hypotézy a testovat je. Vědecká hypotéza je přijatelný předpoklad umožňující vědecké vysvětlení nějakého jevu. Hypotéza vzniká, když pátráme po nutné souvislosti mezi fakty, aby mohla být potvrzena či vyvrácena. Takovou hypotézou tedy může být toto: Domácí porody jsou rizikovější pro nepřítomnost kvalifikovaného personálu a přístrojů. Hypotéza musí být podložena celou řadou faktů vytyčujících další směr výzkumu (počet úmrtí a trvalých poškození způsobených porodem). V tomto procesu je často možné fakta vyložit několika různými hypotézami, které pak v dalším bádání ověřujeme. Například já mohu vyslovit hypotézu, že porody v porodnicích jsou vysoce rizikové, protože jsou tam agresívní kmeny bakterií odolné proti všem antibiotikům a počet kvalifikovaných odborníků se snižuje. Mohou být předloženy ale i bizarní hypotézy. Zároveň platí pravidlo Occamovy břitvy, tzn. že jednodušší vysvětlení je pravděpodobnější. Tedy rizikovost porodu bude záviset spíše na přítomnosti/ nepřítomnosti patogenů než na postavení Jupitera v souhvězdí Vah. Také ovšem platí, že hypotézu nelze nikdy dokázat, pouze potvrdit nebo vyvrátit (falzifikovat). Pokud je hypotéza opakovaně potvrzena a nikdy věrohodně vyvrácena, může se s ní zacházet jako s vědeckým faktem. Na takto potvrzených hypotézách jsou založeny výroky, které můžeme číst na cigaretách: Kouření vážně poškozuje zdraví.


Jak se tedy postavit k opakovaně šířeným informacím o riziku domácích porodů, občas dokládaným konkrétním nepovedeným domácím porodem? Tak jako ke zprávám z bulvárního tisku : kuriozita bez informační hodnoty. Příklad : Navštívíme poprvé Albánii a pozorujeme pouze bílé ovce, můžeme vytvořit hypotézu, že všechny ovce v té zemi jsou bílé. Tato hypotéza je zpochybnitelná, vyvratitelná. Může být vyvrácena jednoduše zpozorováním jediné černé ovce. Za předpokladu, že jsou experimentální neurčitosti malé (například, že to není omylem koza, místo ovce) je hypotéza vyvrácená. Můžeme vytvořit novou hypotézu, že většina ovcí v té zemi je bílá. Tato hypotéza je také zpochybnitelná, vyvratitelná. Ovšem už ne tak jednoduše. Může být vyvrácena pozorováním dostatečného vzorku (min 1000) ovcí. Opět za předpokladu, že jsou experimentální neurčitosti malé (například, že to nejsou omylem kozy, místo ovcí a že vzorek byl vybrán náhodně a zároveň reprezentativně). Hypotéza je vyvrácená, pokud se ukáže, že ve vzorku je 300 bílých, 300 černých a 400 strakatých. Nejdokonalejší informace ovšem dostaneme, když sečteme úplně všechny albánské ovce a zjistíme údaje o jejich zbarvení. Tato metoda se používá při tzv. sčítání lidu, ale obvykle nějaké převratné informace nepřinese.


Tedy jestli je medicína věda (a to je) musí někdo vyslovit hypotézu, že domácí porody jsou rizikovější. Tuto hypotézu ovšem naši zdravotníci vyslovují nikoliv jako hypotézu, ale jakoby prokázaný fakt. Tato hypotéza byla ale vyvrácena, protože se prokázalo, že v Kanadě (viz dole) byla rizikovost domácích porodů stejná jako v porodnicích. A existuje nejméně 10 dalších vysoce kvalitních studií ze Švýcarska, Švédska, Nizozemí, Spojených států, Spojeného království, Nového Zélandu a Izraele, které ukazují, že plánovaný asistovaný domácí porod má nižší či obdobnou míru perinatální úmrtnosti a značně nižší míru nemocnosti matek (císařské řezy, krvácení, třetí a čtvrté stupně natržení) ve srovnání se srovnatelnou skupinou nízkorizikových žen, které plánovaně porodily v porodnici. To znamená, že tvrzení, že domácí porody jsou rizikovější má stejnou cenu jako tvrzení, že foukáním cigaretového kouře do vody vznikne zlato, ale nesmíš při tom myslet na chrousta. Slyšel jsem i vysvětlení, že kanadské (švýcarské....) výsledky u nás neplatí, protože kanadské zdravotnictví je jiné než naše a u nás je málo domácích porodů, aby se to mohlo seriozně zkoumat. Důkaz kruhem: u nás se státní zdravotnictví úporně brání domácím porodům ( například perzekucí porodních asistentek), proto je u nás málo domácích porodů a nedá se doložit či vyvrátit jejich vyšší rizikovost. Ještě zde musím dodat - pokud se očekává rizikový porod, tak plánovat ho doma, je učiněná hloupost.

Pokud se tedy máme bavit o tom, jak snížit porodní rizika, je potřeba napřed vyslovit hypotézu, že domácí porody jsou rizikovější a na dost velkém vzorku ji několik let pilně testovat a pokusit se ji vyvrátit (falzifikovat). Do té doby o ní mluvit jako o pracovní hypotéze, nic z ní nevyvozovat, zejména ne zákazy, perzekuce, obstrukce a podobně.

A pokud je opravdu málo porodníků a velké množství žalob na nepovedené porody, proč se tedy zdravotnictví brání domácím porodům, kde by rodiče podepsali reverz?

Odkazy:

Hutton EK, Reitsma AH, Kaufman K. Outcomes associated with planned home and planned hospital births in low-risk women attended by midwives in Ontario, Canada, 2003–2006: a retrospective cohort study. Birth 2009;36:180–9.

Autor: Mojmír Vlašín | středa 13.4.2016 15:06 | karma článku: 14.70 | přečteno: 645x

Další články blogera

Mojmír Vlašín

Vyhoď to!

Jedna z běžných floskulí o ochráncích přírody: k smrti rádi sbírají po lese odpadky. Tak jako je údělem datla proťukávat a léčit stromy ....

19.5.2017 v 10:32 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 671 | Diskuse

Mojmír Vlašín

Proč prezident lže?

"Ty tam jsou doby, kdy vyšel článek Miloše Zemana „Prognostika a přestavba“, dnes nám servíruje splašky.

3.3.2017 v 14:58 | Karma článku: 40.70 | Přečteno: 5210 | Diskuse

Mojmír Vlašín

Zemák tříprstý

Opravdu, ani na tisícinu vteřiny, jsem si nemyslel, že by byl Zeman moudrý a rozvážný státník, ale poslední vystoupení v parlamentu překonalo všechno.

22.2.2017 v 15:30 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 1279 | Diskuse

Mojmír Vlašín

Zajímá někoho ochrana přírody?

Bývá zvykem si sem tam kopnout do EU, jak nás omezuje a co nám zase „oni“ vymysleli. V životním prostředí a ochraně přírody jsou ale evropské instituce k nezaplacení.

19.12.2016 v 11:00 | Karma článku: 12.52 | Přečteno: 490 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Edna Nová

Každá ženská zbožňuje nějakého fašistu

Každá ženská zbožňuj nějakého fašistu, holínku ve ksichtě a surové, surové srdce nějakého surovce jako ty. Ano, ženy mají rády parchanty. Každá má své důvody, proč si hýčká svého surovce. Příklady tří dívek, které okouzlil záporák

18.8.2017 v 9:44 | Karma článku: 19.05 | Přečteno: 563 | Diskuse

Klára Dvořáková

S velkýma musíte v květnu - povídka

Jakou nosíte velikost podprsenky? Víte nebo nevíte? V tomhle obchodě je to teda celkem jedno, protože tahle svérázná prodavačka vám stejně vysvětlí, že je potřebujete zmenšit a máte špatné číslo i střih...

18.8.2017 v 8:07 | Karma článku: 24.29 | Přečteno: 771 | Diskuse

Zuzana Fantová

Lež, máš krátké nohy!

Tuhle se mě někdo ptal, jestli stíhám číst noviny. "K tomu mám jednu historku," řekla jsem a hlavou mi běželo, že je konec léta a rána už jsou cítit podzimem.

16.8.2017 v 22:09 | Karma článku: 9.36 | Přečteno: 518 | Diskuse

Ivana Dianová

Jsem chlupatá, chlupatá

U mne si očividně daly sraz všechny chloupky naší rodiny. Nikdo je nechtěl, tak šly ke mně; co se budou vnucovat, no ne? A u mne se mají dobře...

16.8.2017 v 13:16 | Karma článku: 31.69 | Přečteno: 2030 | Diskuse

Viktorie Besó

Kdyby blbost nadnášela...

A je to tu zase! Gaussova křivka mé inteligence se začala loňského roku nenápadně vracet do normálu, což byl pocit úlevný. Jenže před osmi měsíci nastal zvrat a jsme tam, kde jsme byli. Možná ještě hlouběji.

16.8.2017 v 10:39 | Karma článku: 37.63 | Přečteno: 4659 | Diskuse
Počet článků 254 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1374

Autor je  biolog, který se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody a to jak teoreticky (vyučování na dvou univeristách), tak i prakticky (prací v nevládní organizaci Veronica a v komisi životního prostředí města Brna). Ke koníčkům a zálibám patří lehká turistika (spíš vandrování), permakultura a hraní amatérského divadla.

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní LicenseNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.