Proč nechci ohňostroje

30. 01. 2019 9:22:36
Ohňostroj je vynález starověku (Čína, Indie) a do starověku tato zábava také patří. Tak jako už dnes neházíme jinověrce lvům, tak také bychom měli zvážit, zda opravdu potřebujeme anachronickou ohňostrojovou zábavu.

Ohňostroje jsou krásné, barevné a podle spousty lidí se jedná o neškodnou zábavu, která podtrhává slavnostní chvíle a obohacuje náš život. Málokdo ale ví, že ohňostroje poměrně výrazně škodí přírodě, ale i lidskému zdraví.

Česká inspekce životního prostředí upozorňuje, že pořádání ohňostrojů s neúměrně silnými zvukovými a optickými efekty v době hnízdění ptáků (tj. zhruba od března do konce července kalendářního roku) je krajně nevhodnou činností způsobující rušení ptáků, které je v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Viz http://www.cizp.cz/file/wm3/vyrocni-zprava.pdf

Použijete-li zábavní pyrotechniku, velmi pravděpodobně způsobíte stres a bolest živočichům v okolí. Při výbuších petard se divoká i domácí zvířata dávají na panický útěk, který v noční tmě může dopadnout velmi tragicky. V období hnízdění ptáků je situace ještě horší. Při prvních petardách ptáci opustí svá hnízda či vyvedená mláďata, a pokud se po čase na hnízdo vůbec vrátí, bývá již pozdě. U zvířat domácích je důkazů o jejich utrpení v souvislosti s touto „zábavou“ spousty. Každý chovatel ví, jak těžce jeho svěřenci ohňostroje snášejí. Jaké jsou další účinky ohňostrojů na zvířata? Zvířata mají mnohem citlivější sluch, než lidé – hluk z ohňostrojů je pro ně mnohem silnější a výrazně překračuje práh bolestivosti a poškozuje jejich sluch. Vodní ptáci a ryby se mohou přiotrávit zbytky pyrotechniky, které zůstávají na rybnících. Vyplašené ryby vyplavou z úkrytů, jsou sežrány predátory či mohou uhynout vysílením. Je prokázáno nižší snášení vajec u nosnic den po ohňostrojích a vajíčka jsou často vadná. Ohňostroje mohou hlavně v suchém období způsobovat požáry.

Kromě přímých zranění způsobených neopatrnou manipulací s pyrotechnikou při jejím používání dochází ke vzniku velkého množství nebezpečných zplodin, které se zejména v podobě kouřového oblaku uvolňují do okolí. Ovzduší je znečišťováno například těžkými kovy (např. Ba, Mg, Sr, Cu, Pb, Sn, Al, Bi, Ga) jejichž sloučeniny se používají v ohňostrojích jako okysličovadla, stabilizátory, k barvení plamene a při jiných speciálních efektech. Tyto kovy se uvolňují zejména ve formě malých částeček, které se pak snadno dostávají do dýchacích cest, kde mohou mít velmi negativní dopad na zdraví lidí i zvířat v okolí. Například u astmatiků může pobyt v blízkosti vypalovaných ohňostrojů způsobit až astmatický záchvat. Dalšími znečišťujícími látkami vznikajícími při spalování pyrotechniky je oxid siřičitý, oxid dusičitý, oxid uhličitý, oxid uhelnatý a prachové částice. Viz https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/meteorologove-merili-skodliviny-behem-silvestra-ohnostroje-vyrazne-skodi-ovzdusi.A190125_181600_ln-zdravi_ele

Shrnuto : ohňostroje škodí nejméně trojím způsobem.Především jsou to emise zplodin do ovzduší. Většinu barevných efektů ohňostrojů totiž mají na svědomí barviva založená na těžkých kovech. Další jsou hlukové efekty. Hluk škodí jak přírodě, tak i lidem. Už v tak dost hlučném městském prostředí ohňostroje zvyšují hladinu hluku. V Paříži už ohňostroje zakázali, nikoliv ovšem kvůli lidskému zdraví, ale kvůli možné záměně detonací ohňostrojů s výbuchy při teroristickém útoku. Nahradilo je bezhlučné laserové show. A myslím, že tudy by se měla ubírat moderní velkoplošná světelná zábava. Posledním záporným, efektem je světelné znečistění. To není příliš významné s ohledem na to, že záblesky jsou příliš krátké, než aby významným způsobem ovlivnily přírodu a člověka. Světelné záblesky z ohňostrojů však mohou u lidí s epilepsií vyvolat záchvat .

Jak bych si představoval omezení této pošahané zábavy ? Jedna možnost by bylo zdanění formou takzvané nepřímé selektivní daně (podobně jako v případě cigaret, které prokazatelně škodí zdraví). Jednalo by se v tomto případě o ekologickou daň, jakou už některé státy zavedly, aby odrazovaly občany od spotřeby nežádoucích produktů, např. jednorázově používaných plastů či pesticidů. Neřeší to problém úplně, ale přece jen by se mohla „konzumace“ zábavní pyrotechniky snížit. Ostatně cena pyrotechniky je tak malá, že je téměř jisté, že se značná část k nám dostává zcela beze cla. O tom, že se k nám pašuje nezdaněný líh (a metanol) si štěbetali i vrabci na střeše a přece teprve série úmrtí a vážných poškození zdraví vedla k tomu, že celníci vystopovali cesty lihové mafie. Kolik lidí bude muset zemřít, aby se celníci podívali na stopy mafie pyrotechnické ?

Dalším možným omezením by mohlo být opatření, ukládající výrobcům a distributorům zábavní pyrotechniky opatřit své výrobky nejen obligátní informací, že ji smí používat jen dospělí, ale i závazně velkou a výraznou informací, že používání této pyrotechniky poškozuje životní prostředí . Když se uzákonil nápis na cigaretách o tom, že škodí zdraví, mnoho lidí si z toho dělalo legraci. Četné výzkumy však potvrdily, že vedle daní mělo toto opatření úspěch při omezení prodeje cigaret. Na námitky, že polepování pyrotechniky by ztěžovalo výrobcům a prodejcům život odpovídám: jen houšť a větší kapky.

Posledním krokem je legislativní omezení. Například by se rachejtle nesměly prodávat na tržnicích, ale jen ve zvláštních licencovaných obchodech. Jejich odpalování by bylo zakázáno od března do července a to by se týkalo i profesionálních „ohněstrůjců“.


Autor: Mojmír Vlašín | středa 30.1.2019 9:22 | karma článku: 22.83 | přečteno: 818x

Další články blogera

Mojmír Vlašín

Chvála bláznovství

Říká se, že děti a blázni mluví pravdu. A bylo to v Andersenově pohádce právě dítě, které křičelo: „Císař je nahý!“. A mělo pravdu.

27.12.2022 v 10:10 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 161 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 6018 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.41 | Přečteno: 340 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 290 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.59 | Přečteno: 434 | Diskuse

Helena Herynková

Pohled do historie Země jako apel do budoucnosti

Dobrodružná cesta napříč časem do dávno zaniklých ekosystémů Země, která může pomoci rozpohybovat dnešek a zajistit lepší budoucnost. Svou náruč otevírají Dávné světy, aby nás poučily.

18.2.2024 v 14:56 | Karma článku: 3.11 | Přečteno: 80 | Diskuse
Počet článků 262 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1393

Autor je  biolog, který se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody a to jak teoreticky (vyučování na dvou univeristách), tak i prakticky (prací v nevládní organizaci Veronica a v komisi životního prostředí města Brna). Ke koníčkům a zálibám patří lehká turistika (spíš vandrování), permakultura a hraní amatérského divadla.

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...