Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

"Před kůrovcem i smrkem se skláním s pokorou. Nechme je být"

12.6.2012 vyšel v MFD můj sloupek se shora uvedeným názvem. Na něj mi přišla celá řada reakcí, a jednu z nich bych zde rád prezentoval...

Tady je můj původní text :


 


Národní parky jsou už podle jména, ale i podle zákona celonárodní odborné instituce. Přesto se v případě Šumavy neustále traduje mylný dojem, že národní park je politický pašalik, který se přiděluje zasloužilým členům strany, která je zrovna u moci. Představme si takovouto scénu: Za ředitelem Národního divadla přichází skupina klavírních virtuosů a muzikologů z celého světa.

„Pane řediteli, chceme se zeptat, co se stalo s historicky cenným klavírem z osmnáctého století?”

„Jaký klavír ?” odvětí ředitel. „Nezlobte se, ale já nevím, co to je. Tomu nerozumím, na to mám lidi, víte. Ach tak, vy myslíte tamto. Tak to jsem nechal rozbít sekerou a spálit v kotli. Řekli mi, že je napadený červotočem!”

„No počkejte, přece jste ho nenechal kvůli tomu zničit, takovou kulturní památku?!”

„Podívejte, tomu já nerozumím. Na to mám experty a ti řekli, že je napadený, tak jsem ho nechal zlikvidovat. Ale nebojte se, kovové součásti jsme odevzdali do recyklovatelného odpadu, peníze za to jsme použili na zvelebení naší zlaté kapličky. Tady náš skladník Josef Malina odhalil, že je klavír napaden, a upozornil mne, že jestli nezasáhneme, napadne červotoč další hudební nástroje. Především ty dřevěné, ale později možná i jiné. Tak jsem klavír nechal spálit. Teď už tady neobtěžujte, nebo vás nechám vyvést ochrankou.

Stejně si uklízečky stěžovaly, že jste se dole nepřezuli a že máte dlouhé vlasy...”

„Ale my tady máme celou řadu posudků, že se jednalo o historicky cenný, naprosto unikátní kus. Tady je vyjádření mezinárodní unie klavírních mistrů ...”

Ředitel bere do ruky papír a pak ho bez zájmu odloží. „Víte, tahle vyjádření mě docela málo zajímají, jednak tomu vůbec nerozumím a jednak tedy tihleti majstři nemají zodpovědnost za sklad nástrojů, jako ji mám já. Já vám říkám, já toho červotoče dostanu!”

Podobně probíhá debata mezi vědci, mezinárodními institucemi a ředitelem Národního parku Šumava. Ten trvá na tom, že problematice kůrovce nerozumí, že má na to experty, ale že bude klidně porušovat zákony, jen když toho kůrovce dostane. Že při té příležitosti zničí vzácnou šumavskou přírodu, ho ani dost málo nezajímá. A právě proto byla loni na Šumavě blokáda kvůli snaze zabránit velkoplošnému drancování pod záminkou hubení kůrovce. Smrk a kůrovec tady byli mnoho milionů let předtím, než se na planetě objevil první člověk. A budou tady i po tom, co poslední člověk vyhyne. A proto se před kůrovcem i smrkem skláním s pokorou. Souboj tohoto Davida a Goliáše nepatří do lidských dějin. Je to kapitola z dějin přírody, z dějin Země, které zatím známe tak málo, jak žáci první třídy integrál. Jde jenom o to, abychom na malém, malinkatém kousku republiky ponechali přírodní procesy běžet. Poznání, které nám to přinese, je tisíckrát cennější než všechno dřevo, které na Šumavě stojí a leží.

Na to mi přišla tato rekace :

Dobrý den pane Vlašíne,

hned na začátek, bych chtěla podotknout, že nejsem člověk, který se snadno rozzlobí, ale včera po přečtení vašeho "článku" v novinách jsem nevěděla jestli se mám smát, nebo brečet...

Je sice krásné, že nechcete aby lidé zničili "krásnou vzácnou šumavskou přírodu," ale je třeba se nejdříve zamyslet nad tím, co se tam vlastně chrání a proč? Vždyť ty smrky co tam rostou nejsou ani původně z Česka, ale jedná se o smrky z Rakouska uměle vysázené do monokultur. Tyto smrkové monokultury rozhodně nelze zahrnout do "kapitoly dějin přírody," neboť v přírodě, jako takové, by se nikdy nestalo, aby byl smrk na území čtyř vegetačních stupňů převážně jako monokultura! A pokud v tomto "malinkatém kousku republiky ponecháme přírodní procesy běžet" může se taky klidně stát, že přijdeme i o více lesu, než jenom Šumavu.

Navíc stromy na Šumavě se v současné době převážně odkorňují (na stojato). Tím se zabrání šíření kůrovce a vzniknou lepší podmínky pro nový (doufejme, že ne čistě smrkový) porost.

Příště si, prosím, nejdříve ujasněte fakta a pak publikujte...

(autorka textu souhlasí s publikováním, ale nechce být jmenována)

 

 

Na to jsem reagoval následujícím textem:

 

Vážená paní

Jsem rád, že vás můj sloupek zaujal, byť , bohužel, negativně. Problém našeho nedorozumění asi spočívá v tom, že jste na Šumavě nikdy nebyla a čerpáte všechny informace z tisku. Není to vaše vina, ale pokud byste se tam podívala, zjistila byste , že NP Šumava se skládá z velmi pestré mozaiky. V té nižší části je skutečně území pokryto poměrně rozsáhlými smrkovými monokulturami a kácení v nich jsem nikdy nezpochybňoval ( naopak, několikrát jsem park vyzýval, aby v okrajových částech parku zasahoval proti kůrovci ještě víc). V oblasti kolem 1 100m n. m. a výš byla společenstva horských smrčin, podmáčených smrčin a rašelinných smrčin ještě před příchodem člověka a jsou tam dodnes. Tyto přirozené ekosystémy jsou tvořeny 98 % smrku, což je situace, která je dána tím, že jiný druh stromu tyto extrémně tvrdé klimatické podmínky nevydrží. Podobné porosty jsou například ve Skandinávii. Pokud by se splnilo vaše přání, aby tam vznikl „doufejme, že ne čistě smrkový“ porost, stalo by se to nejhorší, co se může stát. Přirozené smrčiny by byly nahrazeny něčím zcela umělým, co tam nemá co dělat.

Váše informace o převážném odkornění nastojato jsou naprosto mylné, sama správa parku udává, že odkorňování nastojato tvoří asi 5% zásahů a kvůli nedostatku peněz, budou muset ustoupit i od toho. Pokud jde o původ smrku v horských smrčinách, ale i v níže položených lesích, tak se uplatňuje to, co říkal neblahé paměti nacistický ideolog Gebls: stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Nikdy nikým nedoložené tvrzení o nepůvodnosti smrků ( stejně jako to, že kůrovec uletí i dvacet kilometrů) jsou záměrně šířené lži. Naopak genetické analýzy ukazují, že v horských smrčinách je smrk úplně původní, v těch níže položených asi 95 % původní. Pokud vám to někdo tvrdí něco jiného , tak ho požádejte, ať vám to nějak doloží. A pokud to chcete tvrdit mně, tak mi to prosím doložte. Tedy jak vy sama říkáte - nejdříve ujasněte fakta.

S pozdravem

M. Vlašín

Autor: Mojmír Vlašín | pondělí 18.6.2012 10:48 | karma článku: 13,22 | přečteno: 917x
  • Další články autora

Mojmír Vlašín

Chvála bláznovství

Říká se, že děti a blázni mluví pravdu. A bylo to v Andersenově pohádce právě dítě, které křičelo: „Císař je nahý!“. A mělo pravdu.

27.12.2022 v 10:10 | Karma: 5,44 | Přečteno: 166x | Diskuse| Hyde park

Mojmír Vlašín

Proč nechci ohňostroje

Ohňostroj je vynález starověku (Čína, Indie) a do starověku tato zábava také patří. Tak jako už dnes neházíme jinověrce lvům, tak také bychom měli zvážit, zda opravdu potřebujeme anachronickou ohňostrojovou zábavu.

30.1.2019 v 9:22 | Karma: 22,83 | Přečteno: 818x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Mojmír Vlašín

Větrné elektrárny a miliony

V sobotu 26.1.2019 vyšel Víkendu MFD článek o úbytku ptáků od I. Breziny, kde je tvrzení že : „Miliony ptáků rozsekají rotory „ekologicky čistých“ větrných elektráren, spousta opeřenců uhoří na sloupech elektrického vedení"

28.1.2019 v 22:59 | Karma: 21,32 | Přečteno: 1219x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Mojmír Vlašín

Sucho a zakopaný pes

Meliorace jsou od latinského slova meliorem - zlepšovat. Ve skutečnosti to je však většinou zhoršování.

6.10.2018 v 18:09 | Karma: 17,50 | Přečteno: 514x | Diskuse| Občanské aktivity

Mojmír Vlašín

Proč kandiduji za Zelené?

Poprvé jsem kandidoval za Zelené do voleb do zastupitelstva města Brna už v roce 1990. A kandiduji zase. Proč ?

2.10.2018 v 21:18 | Karma: 15,13 | Přečteno: 543x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 262
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1393x
Autor je  biolog, který se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody a to jak teoreticky (vyučování na dvou univeristách), tak i prakticky (prací v nevládní organizaci Veronica a v komisi životního prostředí města Brna). Ke koníčkům a zálibám patří lehká turistika (spíš vandrování), permakultura a hraní amatérského divadla.


Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License