Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Co ti Zelení předvedli !

13. 05. 2010 17:41:05
„Já bych ty zelené aji volil, ale potom co předvedli ve vládě ....“ takto mne občas osloví někteří známí; ale i neznámí lidé. Pokud se zeptám, co jako ti Zelení předvedli, tak po chvíli přemýšlení mi dotyčný obvykle sdělí, že ta Kateřina ani neví, co je to biomasa. Když namítnu, že ta ale ve vládě nikdy nebyla, tak už se většinou nic nedozvím.

Pojďme se teda podívat, co to ti Zelení ve vládě vlastně vyváděli.

1. Uvedli do úřadu nestraníka Karla Schwarzenberga, který se ukázal být dobrým ministrem zahraničí a díky své prestiži a diky známostem dobře reprezentoval republiku. Že potom spoluzaložil novou stranu bylo jeho privátní rozhodnutí, ale určitě to nemá co dělat s působením Zelených ve vládě.

2. Prosadili moratorium na nové jaderné elektrárny a zamezili prolomení limitů těžby hnědého uhlí. To se dost možná nelíbí uhlobaronům a jaderníkům, nicméně tím dodržovali program, se kterým šli do voleb a zachránili mnohé obce před zničením.

3. Po poměrně nešťastném působení Dany Kuchtové dosadili Zelení na místo ministra školství Ondřeje Lišku. V těžké situaci obstál.

4. Působení ministryně pro lidská práva atd. nebylo úplně nejšťastnější. Přišla z celou řadou nápadů, z nichž žádný neodkázala prosadit. Na druhé straně nic nezkazila, což se o mnoha ministrech mnoha vlád nedá říci.

5. Martin Bursík byl možná diskutabilní v roli předsedy strany, ale jako ministr životního prostředí byl rozhodně lepší než řada jeho předchůdců, namátkou Kužvart , Benda...

6. Zelní spoluvládli bez účasti a nebo tiché podpory komunistů, jakoukoliv takovou variantu odmítli a tím dodrželi stěžejní volební slib. To se ovšem nedá říci o TOP Kalouskovi, který pro post ve vládě byl ochoten sestavit vládu s podporu komunistů.

7. Zelení se aktivně podíleli na přípravě amerického radaru, projektu, který se ukázal být chimérou jedné americké administrativy a popravdě byl nesmyslný od samého počátku. Dle mého úsudku, to byla jediná opravdu vážná blamáž zelených. Tato poskvrna však ulpívá stejně na Lidovcích, Top 09 i ODS.

Co zelení rozhodně nezpůsobili, ač je jim to vyčítáno.

1. Zákon o dotované energii z fotovoltaických článků nebyl navržen vládou, kde byli zelení. Byl přijat za předchozí vlády a parlamentu. Ač dobře myšlen, špatníš napsán a často zneužíván k devastaci zemědělské půdy.

2. Opatření, kterým by se povinně zálohovaly petlahve se nepodařilo prosadit , nikoliv však vinou Zelených

3. Nedokázali prý zabránit volbě Václava Klause prezidentem. Zelení ve skutečnosti přišli s novým, široce přijatelným kandidátem profesorem Švejnarem a kromě Zubové, která z hlasování utekla pro něj všichni hlasovali. Zajímavé, že nikdo nevyčítá lidovcům(kteří zvolení nakonec rozhodli), že například bývalý ministr ŽP a předseda největší nevládní ekologické organizace Libor Ambrozek zdvihl ruku pro Klause, člověka, který má pro občanskou společnost jen pohrdání a environmentální hnutí označuje za hrozbu pro lidskou svobodu

Autor: Mojmír Vlašín | čtvrtek 13.5.2010 17:41 | karma článku: 30.34 | přečteno: 2675x

Další články blogera

Mojmír Vlašín

Chvála bláznovství

Říká se, že děti a blázni mluví pravdu. A bylo to v Andersenově pohádce právě dítě, které křičelo: „Císař je nahý!“. A mělo pravdu.

27.12.2022 v 10:10 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 107 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Fiala nenechá nikoho padnout – ani Jurečku!

Pro premiéra Fialu je zřejmě obhajitelné i to, když se ministr jeho vlády zbaví nepohodlného člověka nabídnutím tučného úplatku.

23.3.2023 v 14:15 | Karma článku: 38.77 | Přečteno: 820 |

Jan Ziegler

Rajchlova pochybná minulost, paktoval se i s Berbrem

Právník Jindřich Rajchl se vrhl na politiku, rozhodl se jít vládě po krku a založil hnutí PRO. Z dřívějších dob jej však provází řada hříchů včetně nepřátelského převzetí a de facto likvidace tenisového klubu Tesla Karlín.

23.3.2023 v 12:01 | Karma článku: 27.75 | Přečteno: 1123 | Diskuse

Pavel Ďuran

Kritérium budiž rohlík!

Tak jsem před časem taky vyrazil mezi lidi... nikoli na Václavák na demonstraci Česko proti bídě, ale na oslavu Mezinárodního dne žen do kulturáku vsi, ve které žiju.

23.3.2023 v 10:56 | Karma článku: 28.20 | Přečteno: 473 | Diskuse

Aleš Merta

Furt, že máme šetřit, ale tady se vyhazuje z oken

Snižte si pokojovou teplotu, oblečte si dva svetry, natáhněte si kulicha a podívejte se, jestli nesvítíte někde zbytečně.

23.3.2023 v 7:01 | Karma článku: 39.69 | Přečteno: 4461 | Diskuse

Antonín Ševčik

BOJ O ZEMSKÉ SYMBOLY ČECH, MORAVY, SLEZSKA

České a Slezské symboly ponechávám stranou neboť k těm by se měli vyjadřovat hlavně čeští, slezští patrioté a vlastenci.

22.3.2023 v 21:42 | Karma článku: 12.52 | Přečteno: 239 |
Počet článků 262 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1390

Autor je  biolog, který se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody a to jak teoreticky (vyučování na dvou univeristách), tak i prakticky (prací v nevládní organizaci Veronica a v komisi životního prostředí města Brna). Ke koníčkům a zálibám patří lehká turistika (spíš vandrování), permakultura a hraní amatérského divadla.

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...