Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Přírodní zahrady ve Zlínském kraji

28. 01. 2013 11:11:36
Lidé se odpradávna věnovali ovocnářství a zahradnictví. Po staletí vysazovali ovocné sady a pečovali o ně, kolem domů si vytvářeli zahrádky, které jim byly zdrojem zeleniny a květin. Využívali pouze přírodní vztahy a zákonitosti - pěstovali odrůdy uzpůsobené místním podmínkám, k ochraně proti škůdcům používali přírodní látky, k hnojení používali komposty a mrvu. Během minulého století lidé ale na svých zahradách začali využívat chemické postřiky a hnojiva, a zahrady se staly nepřátelskými pro různé druhy živočichů a rostlin.

V projektu Přírodní zahrady pro Bílé/Biele Karpaty se snažíme propagovat přírodě blízké hospodaření a prezentovat možnosti péče o zahradu s využitím přírodních vztahů a zákonitostí. Především se snažíme ukázat, že zahrada je místem nejen pro zahradníka a jeho úrodu, ale i pro celou řadu volně rostoucích rostlin a volně žijících živočichů , kteří tvoří podstatu přírodní rozmanitosti (biodiverzity)

Máte taky takovou zahradu, na kterou možná sousedé pohlížejí s mírným despektem, ale pro volně žijící živáčky je to ráj? Pokud leží v kraji Zlín, pak máme pro vás dobrou zprávu. Můžete se přihlásit do společenství přírodních zahrad a získat plaketu „Přírodní zahrada“ v rámci přeshraničního projektu . Stačí tak málo: obejít se bez rašeliny, bez rozpustných minerálních hnojiv a bez pesticidů. Kromě těchto tří hlavních kritérií musí být rovněž splněno 10 z 30 dalších kritérií, vztahujících se na založení zahrady a péči o ni. Pokud se přihlásíte, přijede licencovaný certifikátor a jestli vaše zahrada splní kriteria, obdržíte certifikát a plaketu Přírodní zahrada

Pečovat o zahradu přirozeným způsobem znamená usilovat o vytvoření uzavřených koloběhů. Ústřední význam přitom má udržování a zvyšování půdního zdraví a půdní úrodnosti. Majitel přírodní zahrady se snaží o maximální podporu přirozených dějů nebo tyto děje svými zahradnickými opatřeními napodobuje. Zásahy a opatření přitom omezuje jen na ty nejnutnější a jinak se cvičí hlavně v trpělivosti a důvěřuje působení přirozených regulačních mechanismů. Přírodní zahradu chápeme jako ekosystém, který slouží nejen člověku a jeho potřebám, ale umožňuje život široké paletě rostlin a živočichů. Ohleduplné zacházení se všemi obyvateli zahrady tak samozřejmě patří k této přírodní zahradnické filosofii.

Přírodní zahrady jsou oázy pro rostliny, živočichy i člověka. Tady se všichni cítí dobře, ježek i vážka, vzácné rostliny i nádherně barevné trvalky, protože se tu pracuje v souladu s přírodou. Bližší informace najdete na
http://www.veronica.cz. Na stránkách www.cz.natur-im-garten.at se můžete dozvědět mnoho cenných informací, nashromážděných během 10 let úspěšného projektu v Rakousku.Chcete přihlásit svoji/vaši zahradu? Ptáte se jak?
Stačí se ozvat e-mailem (mojmir.vlasin@veronica.cz nebo marie.krivakova@veronica.cz) Pokud vaše zahrada neleží ve Zlínském kraji, ale kdekoliv jinde v České republice – nezoufejte! I vy můžete svoji zahradu přihlásit, ale za její certifikaci, kterou nemáme pokrytou grantem, budete muset zaplatit.Autor: Mojmír Vlašín | pondělí 28.1.2013 11:11 | karma článku: 9.88 | přečteno: 410x

Další články blogera

Mojmír Vlašín

Chvála bláznovství

Říká se, že děti a blázni mluví pravdu. A bylo to v Andersenově pohádce právě dítě, které křičelo: „Císař je nahý!“. A mělo pravdu.

27.12.2022 v 10:10 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 107 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Emisí míň nebude. Za to práce a peněz ano

V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přijde v automobilce a u dodavatelů 10 000 lidí. V Evropě můžou přijít o práci statisíce lidí. Proberou se konečně politici?

22.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 32.87 | Přečteno: 559 | Diskuse

Filip Řehák

Soláry nebo život. Lidé se vyjádřili jasně

Místo letiště Hradčany v bývalém vojenském újezdu Ralsko na Českolipsku má vyrůst největší solární elektrárna v Česku. Lidé to ale odmítají. Letiště je totiž oblíbené místo na trávení volného času.

21.3.2023 v 9:31 | Karma článku: 22.99 | Přečteno: 403 | Diskuse

Alexandra Dítětová

U Bidena vyhrál pragmatismus nad idologií

Americký prezident Biden pořádně naštval ekologické aktivisty. Schválil totiž projekt těžby ropy na Aljašce. Prý se chová v rozporu se svými sliby.

14.3.2023 v 9:52 | Karma článku: 30.24 | Přečteno: 544 | Diskuse

Milan Šálek

Propagátor elektromobility nestydatě lže

Když nestačí argumenty, nastupuje pomluva. Tak se dá označit tweet pana Hataše po pořadu „Máte slovo“, kde se probíraly výhody a nevýhody navrhovaného zákazu automobilů se spalovacím motorem.

9.3.2023 v 22:57 | Karma článku: 36.67 | Přečteno: 1165 | Diskuse

Kateřina Lhotská

„Zelený pokrok“ pokulhává

Tak krásně to bylo vymyšlené. EU plná zelených energií sloužících šťastným lidem k realizaci těch nejušlechtilejších cílů. A zároveň následováníhodný, a přitom nedostižný vzor pro zbytek světa. Jenomže se to nějak zvrtlo...

9.3.2023 v 9:01 | Karma článku: 46.07 | Přečteno: 4547 | Diskuse
Počet článků 262 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1390

Autor je  biolog, který se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody a to jak teoreticky (vyučování na dvou univeristách), tak i prakticky (prací v nevládní organizaci Veronica a v komisi životního prostředí města Brna). Ke koníčkům a zálibám patří lehká turistika (spíš vandrování), permakultura a hraní amatérského divadla.

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...