Proč nechci ohňostroje

30. 01. 2019 9:22:36
Ohňostroj je vynález starověku (Čína, Indie) a do starověku tato zábava také patří. Tak jako už dnes neházíme jinověrce lvům, tak také bychom měli zvážit, zda opravdu potřebujeme anachronickou ohňostrojovou zábavu.

Ohňostroje jsou krásné, barevné a podle spousty lidí se jedná o neškodnou zábavu, která podtrhává slavnostní chvíle a obohacuje náš život. Málokdo ale ví, že ohňostroje poměrně výrazně škodí přírodě, ale i lidskému zdraví.

Česká inspekce životního prostředí upozorňuje, že pořádání ohňostrojů s neúměrně silnými zvukovými a optickými efekty v době hnízdění ptáků (tj. zhruba od března do konce července kalendářního roku) je krajně nevhodnou činností způsobující rušení ptáků, které je v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Viz http://www.cizp.cz/file/wm3/vyrocni-zprava.pdf

Použijete-li zábavní pyrotechniku, velmi pravděpodobně způsobíte stres a bolest živočichům v okolí. Při výbuších petard se divoká i domácí zvířata dávají na panický útěk, který v noční tmě může dopadnout velmi tragicky. V období hnízdění ptáků je situace ještě horší. Při prvních petardách ptáci opustí svá hnízda či vyvedená mláďata, a pokud se po čase na hnízdo vůbec vrátí, bývá již pozdě. U zvířat domácích je důkazů o jejich utrpení v souvislosti s touto „zábavou“ spousty. Každý chovatel ví, jak těžce jeho svěřenci ohňostroje snášejí. Jaké jsou další účinky ohňostrojů na zvířata? Zvířata mají mnohem citlivější sluch, než lidé – hluk z ohňostrojů je pro ně mnohem silnější a výrazně překračuje práh bolestivosti a poškozuje jejich sluch. Vodní ptáci a ryby se mohou přiotrávit zbytky pyrotechniky, které zůstávají na rybnících. Vyplašené ryby vyplavou z úkrytů, jsou sežrány predátory či mohou uhynout vysílením. Je prokázáno nižší snášení vajec u nosnic den po ohňostrojích a vajíčka jsou často vadná. Ohňostroje mohou hlavně v suchém období způsobovat požáry.

Kromě přímých zranění způsobených neopatrnou manipulací s pyrotechnikou při jejím používání dochází ke vzniku velkého množství nebezpečných zplodin, které se zejména v podobě kouřového oblaku uvolňují do okolí. Ovzduší je znečišťováno například těžkými kovy (např. Ba, Mg, Sr, Cu, Pb, Sn, Al, Bi, Ga) jejichž sloučeniny se používají v ohňostrojích jako okysličovadla, stabilizátory, k barvení plamene a při jiných speciálních efektech. Tyto kovy se uvolňují zejména ve formě malých částeček, které se pak snadno dostávají do dýchacích cest, kde mohou mít velmi negativní dopad na zdraví lidí i zvířat v okolí. Například u astmatiků může pobyt v blízkosti vypalovaných ohňostrojů způsobit až astmatický záchvat. Dalšími znečišťujícími látkami vznikajícími při spalování pyrotechniky je oxid siřičitý, oxid dusičitý, oxid uhličitý, oxid uhelnatý a prachové částice. Viz https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/meteorologove-merili-skodliviny-behem-silvestra-ohnostroje-vyrazne-skodi-ovzdusi.A190125_181600_ln-zdravi_ele

Shrnuto : ohňostroje škodí nejméně trojím způsobem.Především jsou to emise zplodin do ovzduší. Většinu barevných efektů ohňostrojů totiž mají na svědomí barviva založená na těžkých kovech. Další jsou hlukové efekty. Hluk škodí jak přírodě, tak i lidem. Už v tak dost hlučném městském prostředí ohňostroje zvyšují hladinu hluku. V Paříži už ohňostroje zakázali, nikoliv ovšem kvůli lidskému zdraví, ale kvůli možné záměně detonací ohňostrojů s výbuchy při teroristickém útoku. Nahradilo je bezhlučné laserové show. A myslím, že tudy by se měla ubírat moderní velkoplošná světelná zábava. Posledním záporným, efektem je světelné znečistění. To není příliš významné s ohledem na to, že záblesky jsou příliš krátké, než aby významným způsobem ovlivnily přírodu a člověka. Světelné záblesky z ohňostrojů však mohou u lidí s epilepsií vyvolat záchvat .

Jak bych si představoval omezení této pošahané zábavy ? Jedna možnost by bylo zdanění formou takzvané nepřímé selektivní daně (podobně jako v případě cigaret, které prokazatelně škodí zdraví). Jednalo by se v tomto případě o ekologickou daň, jakou už některé státy zavedly, aby odrazovaly občany od spotřeby nežádoucích produktů, např. jednorázově používaných plastů či pesticidů. Neřeší to problém úplně, ale přece jen by se mohla „konzumace“ zábavní pyrotechniky snížit. Ostatně cena pyrotechniky je tak malá, že je téměř jisté, že se značná část k nám dostává zcela beze cla. O tom, že se k nám pašuje nezdaněný líh (a metanol) si štěbetali i vrabci na střeše a přece teprve série úmrtí a vážných poškození zdraví vedla k tomu, že celníci vystopovali cesty lihové mafie. Kolik lidí bude muset zemřít, aby se celníci podívali na stopy mafie pyrotechnické ?

Dalším možným omezením by mohlo být opatření, ukládající výrobcům a distributorům zábavní pyrotechniky opatřit své výrobky nejen obligátní informací, že ji smí používat jen dospělí, ale i závazně velkou a výraznou informací, že používání této pyrotechniky poškozuje životní prostředí . Když se uzákonil nápis na cigaretách o tom, že škodí zdraví, mnoho lidí si z toho dělalo legraci. Četné výzkumy však potvrdily, že vedle daní mělo toto opatření úspěch při omezení prodeje cigaret. Na námitky, že polepování pyrotechniky by ztěžovalo výrobcům a prodejcům život odpovídám: jen houšť a větší kapky.

Posledním krokem je legislativní omezení. Například by se rachejtle nesměly prodávat na tržnicích, ale jen ve zvláštních licencovaných obchodech. Jejich odpalování by bylo zakázáno od března do července a to by se týkalo i profesionálních „ohněstrůjců“.


Autor: Mojmír Vlašín | středa 30.1.2019 9:22 | karma článku: 20.89 | přečteno: 533x

Další články blogera

Mojmír Vlašín

Větrné elektrárny a miliony

V sobotu 26.1.2019 vyšel Víkendu MFD článek o úbytku ptáků od I. Breziny, kde je tvrzení že : „Miliony ptáků rozsekají rotory „ekologicky čistých“ větrných elektráren, spousta opeřenců uhoří na sloupech elektrického vedení"

28.1.2019 v 22:59 | Karma článku: 19.53 | Přečteno: 977 | Diskuse

Mojmír Vlašín

Sucho a zakopaný pes

Meliorace jsou od latinského slova meliorem - zlepšovat. Ve skutečnosti to je však většinou zhoršování.

6.10.2018 v 18:09 | Karma článku: 15.33 | Přečteno: 374 | Diskuse

Mojmír Vlašín

Proč kandiduji za Zelené?

Poprvé jsem kandidoval za Zelené do voleb do zastupitelstva města Brna už v roce 1990. A kandiduji zase. Proč ?

2.10.2018 v 21:18 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 498 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Vladimír Zeman

Tenhle způsob léta .......

Tak léto ještě nemáme, ale předpověď do poloviny června je docela deštivá, přijde Medard a jeho kápě, tak to je hotová katastrofa. No a pak do "Svatého ducha nesvlíkej kožucha a po svatém duchu zůstaň zas v kožuchu".

23.5.2019 v 8:45 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 266 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Automobilky a řidiči, Brusel s vámi pěkně zatočí

Ambiciozní plán EU, který ohrozí automobilový průmysl a bude stát miliardy, sníží globální emise o... neuvěřitelných a obrovských... necelé 1 procento.

21.5.2019 v 11:07 | Karma článku: 35.06 | Přečteno: 1220 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Pozor na šílenost jménem bioplasty

Ministerstvo životního prostředí v rámci kampaně #dostbyloplastu za omezení jednorázových plastů vyzvalo firmy i jednotlivce, aby ve snaze snížit spotřebu jednorázových plastů nenahrazovali konvenční plasty tzv. bioplasty.

20.5.2019 v 20:00 | Karma článku: 16.59 | Přečteno: 527 | Diskuse

Vladimír Vlk

Čím svítit a topit, když nezaprší?

Víte, že máme téměř 80x větší spotřebu elektrické energie ve srovnání s prvním rokem existence naší republiky? To, co naši předci „prosvítili“ za den, protočíme v průmyslu a domácnostech od snídaně do oběda.

20.5.2019 v 14:19 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 290 |

Stisk Studentský deník

Komentář: Za sucho si můžeme sami, aneb když je člověk špatný hospodář

Jaro ještě ani pořádně nezačalo a Česko už sužuje sucho, chytají se zemědělci za hlavy. Ačkoliv byly poslední týdny zdánlivě deštivé, přírodě to neuleví tak, jak bychom očekávali.

20.5.2019 v 11:12 | Karma článku: 14.88 | Přečteno: 546 | Diskuse
Počet článků 261 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1377

Autor je  biolog, který se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody a to jak teoreticky (vyučování na dvou univeristách), tak i prakticky (prací v nevládní organizaci Veronica a v komisi životního prostředí města Brna). Ke koníčkům a zálibám patří lehká turistika (spíš vandrování), permakultura a hraní amatérského divadla.

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License

Najdete na iDNES.cz